Szereted az epret, és szívesen szednéd tele a kosarad friss gyümölccsel saját kezűleg? Akkor a „szedd magad” eper akciókat neked találták ki! Az utóbbi években az egyik legnépszerűbb gyümölcsszerzési mód lett a szedd magad – nem csak epernél, hanem más gyümölcsöknél (alma, barack) és még levendulánál is.
Ilyenkor közvetlenül a termelő földjén te magad szüretelheted le a gyümölcsöt, majd súly alapján fizetsz érte. Miért ilyen népszerű?
Mert olcsóbban juthatsz friss, napérlelte eperhez, mintha boltban vennéd, és közben egy szuper élményt is kapsz. Családok, baráti társaságok imádják ezt a programot: a gyerekek nagy örömmel vetik bele magukat a földieper szüretelésésül annyit kóstolhatnak közben a tőről szedett, mézédes eperből, amennyi csak beléjük fér.
Ebben a bejegyzésben naprakész útmutatót találsz a 2025-ös eper szezonhoz Magyarországon – barátságos, tegező stílusban.
Mi az a „szedd magad” eper, és hogyan működik?
A „szedd magad” akció lényege, hogy **Te szeded le a gyümölcsöt a termelő földjén, és ezért cserébe kedvezőbb áron viheted haza a leszedett epret. (Horror áron kínálják a magyar epret: mutatjuk, 2024-ben hol szedhetsz olcsóbban). Viszontmeghatározott időszakokban megnyitják az eperföldjeiket a nagyközönség előtt.
Ilyenkor oda lehet menni, kapni egy ládát vagy kosarat (vagy vihetsz sajátot), szépen leszeded az érett epreket, a végén lemérik, amit szedtél, és kilóárban kifizeted.
A szedd magad rendszer mindenkinek jó: a termelő spórol munkaerőt, neked pedig élmény és olcsóbb gyümölcs (Indul az eperszezon – Szedd magad Szatymaz és Csanádpalota! | Szegedimami) kifejezetten befőzéshez, lekvárfőzéshez szerzik be így a nagy mennyiségű epret, mert a piacinál jóval barátságosabb áron kapják meg. Persze nem csak az ár számít: sokan a hangulatért választják a szedd magadot.
Egy napsütéses májusi délelőtt az eperföldön – madárcsicsergés, eperillat, jókedvű szüretelők – igazi felüdülés a városi nyüzsgés után. Ha pedig gyerekekkel lön kaland látni, honnan jön a gyümölcs (Szedd magad eper – országos lista)
Hogyan zajlik mindez a gyakorlatban? Érkezéskor általában bejelentkezel a pultnál, leméreted az üres edényeket, amibe szedni fogsz (így a súlyukat később levonják. Utána irány a föld!
Az epret kocsánnyal együtt érdemes leszedni, mert így tovább friss marad. Szedés közben a legtöbb helyen megengedett kóstolni – hiszen ezért is szeretjük a szedd magadot –. A végén a pénztárnál lemérik a gyűjtött epret, és készpénzzel vagy ahol lehet, kártyával fizetsz érte.
Ennyi az egész – nem bonyolult, ugye?
Mikor van 2025-ben Magyarországon?
Friss magyar eper: a szabadföldi szezon általában májusban indul, de fóliasátor alatt már április végén is találkozhatunk érett szamócával.
A szamóca (földieper) szedési szezonja országszerte jellemzően késő tavasszal indul. Szabadföldön általában május elejétől lehet epret szedni, és a szezon nagyjából egy bő hónapig tart. Például 2024-ben a melegebb tavasz hatására már május első napjaiban elindult a szedd magad mozgalom. 2025-ben is várhatóan május eleje-közepe táján indul a szezon, de ha enyhébb az idő, akár április végén is találhatsz korai epret.
Fontos tudni, hogy a szezon pontos kezdete nagyban függ az időjárástól és a termesztés módjától. A fóliasátorban nevelt vagy takarással védett korai eperfajták már április végén teremhetnek, míg a hagyományos szabadföldi eper általában májusban érik be. A szezon végét tekintve az eper leggyakrabban június közepéig szedhető, bár vannak későbbi érésű fajták is.

Sőt, a különböző érésidejű fajtáknak köszönhetően egyes gazdaságokban az eperszezon akár július végéig elhúzódhat – ez azonban inkább kivételnek számít, mivel a legtöbb szedd magad eperföld június végén zár, amikor a gyümölcs nagy része leér.
Általános tapasztalat szerint a főszezon a május közepe és a június közepe között van. Ekkor van a legtöbb eper, és sok helyen eperfesztivált is tartanak. Érdemes tehát időben elindulni, mert ha túl sokáig halogatod, könnyen lemaradhatsz a legérettebb, legfinomabb gyümölcsről.
Sok népszerű helyen napok alatt leszedik a termést, és lehet, hogy később már csak kevés vagy apróbb szem marad. Szóval ne várj júliusig – június végére a szedd magad akciók többsége véget ér. Ha biztosra akarsz menni, május végéig látogass el egy eperföldre, amikor még bőséges a kínálat.
Szedd magad eperföldek 2025-ben – Régiók és helyszínek
Most térjünk rá a lényegre: hol lehet idén epret szedni Magyarországon? Országszerte sok gazdaság hirdet szedd magad akciót, lássuk régiónként lebontva a lehetőségeket! Mindenhol igyekszünk konkrét helyszíneket, elérhetőségeket és árakat is megemlíteni. Fontos: indulás előtt mindig tájékozódj a friss információkról (nyitvatartás, aktuális árak, stb.), mert az itt leírt adatok változhatnak. A legtöbb hely friss híreit a Facebook-oldalán közli – mi is ezekre hivatkozunk.
Budapest és környéke (Közép-Magyarország)
Budapest környékén, Pest vármegyében számos eperföld várja a lelkes szüretelőket. A legismertebbek közé tartoznak az Erdbeerland földek, melyeket egy osztrák-magyar családi vállalkozás üzemeltet több helyszínen. Emellett délebbre is akad jó lehetőség, így a főváros vonzáskörzetében több opció közül választhatsz.
Budakalász (Lupa-sziget)
-
Elhelyezkedés:
Az Erdbeerland eperföld Budapesttől északra található. -
Jellemzők:
Az egyik legnépszerűbb és legolcsóbb lehetőség, ahol epret szedhetsz. -
Ár:
2024-ben az eper ára mindössze 960 Ft/kg volt, és 2025-ben is hasonló árra számíthatsz. -
Nyitvatartás:
A föld május elejétől június közepéig tart nyitva – természetesen az időjárás függvényében. -
Elérhetőség és információ:
-
Weboldal: eperfold.hu
-
Facebook-oldal: Eper Szedd Magad – Lupa
-
-
Bejelentkezés:
Nincs szükség előzetes bejelentkezésre; csak a nyitvatartási időben érdemes megjelenni.
Solymár (Kövesbérci út)
Ez a helyszín szintén az Erdbeerland eperföldök része Pest megyében, hasonlóan a budakalászi lehetőséghez.
-
Ár: kb. 960 Ft/kg a finom, korai, édes Clery és Asia fajták esetében.
-
Nyitvatartás: Naponta, amíg a készlet tart.
-
Elérhetőség:
-
Web: eperfold.hu
-
Facebook-oldal: Eper Szedd Magad – Solymár
-
Szentendre (Papsziget/Kalászi út)
Ez az Erdbeerland harmadik helyszíne a környéken.
-
Szezon: Május elejétől június elejéig lehet epret szedni.
-
Ár: szintén kb. 960 Ft/kg.
-
Bejelentkezés: Nem szükséges előzetes bejelentkezés.
-
Megközelíthetőség: A föld a 11-es út mellett található, így könnyen megközelíthető.
-
Friss infókért: Tekintsd meg az Eper Szedd Magad – Szentendre Facebook-oldalt.
Áporka (Ráckevei járás)
Ez a helyszín Szamóca Szüret néven működik, Budapesttől délre.
-
-
Szabályok:
-
Előzetes regisztráció kötelező a Facebook-oldalukon.
-
12 év alatti gyerekek: A növények védelme érdekében nem engedélyezett a belépés.
-
-
Előny: Nagyon szép, kultivált ültetvény, ahol mézédes eper terem.
-
Belépődíj: 500 Ft/fő, amit le tudsz vásárolni.
-
Ár: 2024-ben az eper ára 1700 Ft/kg volt – ez a magasabb kategória, mert fóliasátorban nevelt, nagy szemű epret kínál.
-
Szezon: Várhatóan április végétől június elejéig tart.
-
Elérhetőség:
-
Facebook-oldal: Szamóca Szüret – Eper Szedd Magad (Áporka)
-
Telefon: +36 30 989 82
-
-
Természetesen Pest megyében további helyek is találhatóak – például Kecskemét környékén (bár ez inkább Bács-Kiskun területéhez tartozik). De a fenti lista alapján már elindulhatsz a budapesti agglomerációban található eperföldek felfedezésére és a szedd magad program tervezésére.
Dunántúl – Nyugat- és Dél-Dunántúli eperföldek
A Dunántúlon – különösen a nyugati felén – hagyománya van az epertermesztésnek, így itt is rengeteg szedd magad lehetőség adódik.
Például Győr környékén több helyszínes hálózat is működik, míg a Balaton vonzáskörzetében és a déli megyékben is találhatsz szamócaföldeket.
Nézzünk meg néhányat:
-
Győr-Moson-Sopron vármegye – “Eperország” hálózat
A Győr térségében az Eperország Kft. több településen is működtet eperföldeket, például Győrszemere, Vámosszabadi, Mosonmagyaróvár és Rajka területén. Fontos részletek:
- Bejelentkezés:
Ezeket a helyszíneket bejelentkezés nélkül látogathatod meg. - Nyitvatartás:
A szezon ideje alatt naponta nyitva tartanak. - Árak:
- 2024-ben 10 kg alatt 980 Ft/kg,
- 10 kg felett még olcsóbb áron – ez azt jelenti, ha nagyobb mennyiséget szedsz, kedvezőbb áron juthatsz hozzá az eperhez.
2025-ben is hasonló árszint várható, amely az országos összehasonlításban az egyik legkedvezőbb.
- Szezon:
Győrszemerén általában május első hetétől nyitnak, és egészen június végéig tartanak nyitva.
Érdekesség, hogy a helyszínek hétvégén és ünnepnapokon is általában nyitva vannak, így akár vasárnapi programnak is ideálisak. - Friss információkért:
A legfrissebb adatokért érdemes ellátogatni az eperorszag.com weboldalra vagy a Eperország Facebook-oldalra.
Ha további információra vagy módosításra van szükséged, kérlek, jelezd bátran!
- Bejelentkezés:
-
Csíkvánd (Győr-Moson-Sopron) – Polgár Kertészet eperföldje
Családias hely, amely Győrtől kb. 25 km-re található. Itt az eper ára körülbelül 960 Ft/kg, és a föld május elejétől június elejéig tart nyitva. A részletes térkép és információk a polgarkerteszet.hu oldalon érhetők el. Ajánlott előre érdeklődni telefonon vagy a Facebookon (pl. a helyszínhez kapcsolódó csoportban), de általában rugalmasak.
Székesfehérvár-Csala (Fejér megye) – Barackvirág Farm
Ez a helyszín a fővároshoz közel, egy kedvelt eperföld Fejér megyében. Itt az eper ára 1500 Ft/kg, és elsősorban a Clery és Asia fajtákat szedheted.
Fontos, hogy csak készpénzzel lehet fizetni náluk. A föld a 63-as főút 88-as km-nél található, így könnyen megközelíthető. Általában május közepén indul a szezon. Friss, részletes információkért keresd fel a szabofarm.hu weboldalt vagy a Barackvirág Farm – Székesfehérvár Facebook-oldalt.
Nagyvenyim (Fejér) – Venyim Gyümölcse eperföld
Itt 2024-ben a szezon egy rövid szünettel indult, mivel később értek a szemek, de utána folytatódott az eperszedés. Az ár Nagyvenyimen körülbelül 1300 Ft/kg, és a látogatóktól minimum 3 kg szedése szükséges. 2025-ben várhatóan május végén indul a szezon, és itt előzetes bejelentkezés szükséges (például a Facebook üzenetküldés útján).
Marcali (Somogy megye) – Eperliget eperfarm
A Balaton déli partjához közel fekszik, így ideális nyaralás mellé is egy eperszedés. Itt vegyszermentes, friss eper szedhető, és 2024-ben az ár 1200 Ft/kg volt. Általában május második hetétől várják az érdeklődőket. Előzetes egyeztetés nem szükséges, de a Facebook-oldaluk (pl. „Eperliget Marcali”) segítségével érdemes figyelni a pontos érés idejét.
Szombathely (Vas megye)
Szombathely határában két szedd magad föld is működik:-
„Söptei úti eperföld”: Egy gondozott ültetvény, ahol 2024-ben az eper ára 1500 Ft/kg volt.
-
Berryland: A Körmendi út mellett található földrész, ahol a részben idős ültetvény miatt az eper ára 900 Ft/kg volt. Bár itt a terület kicsit gazosabb, a gyümölcs minősége változatlanul finom.
Mindkét helyszínen célszerű saját kosarat vinni és strapabíró cipőt használni a terep változatos viszonyai miatt. A pontos nyitvatartásról és friss információkról a „Szedd magad eper Szombathely” Facebook-csoportban tájékozódhatsz.
-
Alföld – Kelet- és Dél-Magyarország eperföldjei
Az Alföldön – beleértve a Dél-Alföldet és a (Szedd magad eperföldek 2024: friss lista | Startlap Vásárlás) – szintén több szedd magad eper akció közül válogathatsz. Itt a klimatikus viszonyok is kedveznek a szamócának, például Bács-Kiskun néhol „epernagyhatalomnak” számít. Nézzünk néhány példát a keleti országrészből:

- Lajosmizse (Bács-Kiskun) – Egy Kis Tanya néven ismert eperföld a Mizse tanyán. Nagy területen, bőséges terméssel várja a szedni vágyókat. 2024-ben 1600 Ft/kg áron adták az epret, és telefonos egyeztetés után lehetett menni (valószínűleg 2025-ben is hasonló lesz a rendszer). Elérhetőség: “Egy Kis Tanya – Eperszedés Lajosmizse” Facebook-oldal. Itt családias a hangulat, gyakran a gazda személyesen koordinálja a szüretelőket.
- Kecskemét környéke – Hírös Eper néven Kecskeméten is van szedd magad lehetőség. A gazdaság a Szarkás tanya 14/A alatt található. Árakról sajnos nincs friss adatunk, de valószínűleg 1200-1500 Ft/kg körül alakulnak. A Hírös Eper Facebook-oldalán érdemes érdeklődni indulás előtt, tavaly június elejéig lehetett szedni náluk.
- Szatymaz (Csongrád-Csanád) – Szeged mellett, Szatymazon is rendszeresen nyílik eperföld. Itt 2019-ben pl. május 23. után indult a szezon és június végéig tartott. A helyiek szerint nagy mennyiségben és olcsón lehet szedni, csak indulás előtt érdeklődj a pontos nyitvatartásról (a Szatymaz Szedd Magad Eper közösségi oldalán). A környéken évente rendeznek Eperfesztivált is a szezonban.
- Csanádpalota (Csongrád-Csanád) – A román határhoz közeli településen “Eperpalota” néven fut a szedd magad akció. Cím: Szabadság u. 32., a kertet táblák jelzik. Nyitvatartás tipikusan H-V 9-18 óráig, de mindig hívd a gazdát (+36 30 550 8751), mielőtt mész, nehogy zárva találd. Itt inkább kisebb, családi méretű ültetvény vár, de annál finomabb eperrel.
- Köröstarcsa (Békés) – Zöld Fa Eper farm. Békéscsaba közelében, Köröstarcsán egy hangulatos eperföld működik. 2024-ben 1300 Ft/kg volt az eper ára náluk, viszont minimum 3 kg gyümölcsöt kellett szednie minden látogatónak. Cserébe korlátlan ideig maradhattál és kóstolhattál. A kert a Zöldfa utca 1. alatt található, a Facebook-oldalukon (Köröstarcsa – Zöld Fa Eper). A szezon általában május közepétől június elejéig tart itt.
- Békéscsaba – Itt is volt az utóbbi években szedd magad akció, Kovács Eper néven emlegették. A helyszín a Felsőnyomás nevű területen volt (269/1 hrsz). Információink szerint előzetes bejelentkezés ajánlott volt, és 2025-ben is május elejétől június elejéig tervezik. Pontos részletekért érdemes a helyi fórumokat vagy Facebook csoportokat figyelni, mert nem mindig hirdetik országosan.
- Bocskaikert (Hajdú-Bihar) – Debrecentől 12 km-re, Bocskaikert és Hajdúhadház között található a **Dancsi Kertészet. Ez egy 20 éve működő kertészet, ahol vegyszermentes epret szedhetsz. 2024-ben 1000 Ft/kg áron kínálták a gyümölcsöt, minimum 2 kg szedése mellett, de maximum nem volt korlátozva. A bekerített kert könnyen megközelíthető (aszfaltút vezet odáig), és a főút mellett táblák segítik a navigációt. Előzetes bejelentkezés nem szükséges, de a (Eperfesztivál – Eper Info) Facebookján ellenőrizd a nyitvatartást indulás előtt.
- Szolnok-Szandaszőlős (Jász-Nagykun-Szolnok) Epersziget szedd magad farm. Itt kicsit más árazást alkalmaznak: 10 kg-ig 1700 Ft/kg, 20 kg-ig 1500 Ft/kg, 20 kg felett 1300 Ft/kg az eper ára. Tehát minél többet szedsz, annál olcsóbb kilónként. Szolnok mellett ez egy közkedvelt hely, gyakran szerveznek családi programokat is – pl. 2024-ben gyereknapon eperevő versenyt rendeztek a kisebbeknek szüret után. Érdemes figyelni a Epersziget Szandaszőlős Facebook-oldalt, mert nem minden nap vannak nyitva, csak a meghirdetett időpontokban.
Megjegyzés: Észak-Magyarországon (pl. Heves vagy Nógrád vármegyében) kevesebb a nagyobb eperföld, így ott nem nagyon találtunk bejáratott szedd magad akciót. Ha ezekben a megyékben laksz, érdemes lehet a legközelebbi alföldi vagy pest megyei helyszínt felkeresni, vagy a helyi termelőknél érdeklődni kisebb szedési lehetőségek iránt.
Hasznos tippek az eper szedéséhez
Most, hogy tudod hova menj, lássunk pár praktikus tippet, hogy a szedés élményét még jobbá tedd magadnak:

- **Mikor érdemes menni? Reggel hűvösebb van, kevésbé tűz a nap, frissebbek az eprek, és előtted járatlan a mező – ilyenkor még sok nagy, érett szem közül válogathatsz. Hétvégenként nagyobb a tömeg, ha tudsz, próbálj hétköznap délelőtt menni, olyankor nyugodtabb a szüret. Esős idő után várj egy napot, mert sár lehet a földön.
- Milyen felszerelést vigyél? Mindig vigyél saját edényt (kosarat, vödröt, ládát) amibe szedni fogsz – sok helyen adnak, de jobb felkészülni. Indulás előtt otthon mérd le az üres edény súlyát, vagy a helyszínen mérettesd le érkezéskor, hogy tudják mennyit vonjanak majd le. Hasznos lehet még egy olló vagy metszőolló: az epret kocsánnyal együtt célszerű levágni, így tovább eláll. Egy kisebb törölközőt is tegyél el – jól jön, ha le kell törölni a kezedet, vagy rá tudsz térdelni szedés közben.
- Öltözködési tanácsok: Olyan ruhát vegyél fel, amit nem féltetsz – könnyen maszatos lehet eperlével vagy poros a földön térdeléstől. A kényelmes, zárt cipő fontos: egy sportcipő vagy gumicsizma/bakancs ideális, mert van, hogy egyenetlen, saras a talaj. Vigyél naptejet és sapkát/kalapot, mert a földeken ritkán van árnyék, és pár óra alatt leéghetsz a tűző napon.
- Hogyan szedd az epret? Mindig óvatosan, a növényt nem megrongálva szüretelj. Hüvelykujjal és mutatóujjal csípd le vagy ollóval vágd le a szemeket a kocsánnyal együtt. Az érett eper könnyen válik – ha húzni kell, inkább hagyd még érni a növényen egy-két napot. Ne dobáld a leszedett epret, mert megnyomódik! Gyűjtsd óvatosan a kosaradba. A dobozt, kosarat sose töltsd túl magasra, mert az alján lévők összenyomódhatnak. Ha nagyon tele van, inkább kérj még egy ládát.
- Hány órát szánj rá? Attól függ mennyit akarsz szedni. 5-6 kg epret egy ember nagyjából egy óra alatt szed meg kényelmes tempóban. Persze ha családdal vagy barátokkal mész, és közben esztek-isztok, fotóztok, lazultok, lehet több órás program is. Ne rohanj – élvezd ki a folyamatot! Legyen nálatok ivóvíz és pár falat harapnivaló, ha hosszabb időre mentek, hogy legyen energiátok a szedéshez.
Mire figyelj a földeken – Szabályok és etikett
Mielőtt fejest ugranál az eperszedésbe, fussuk át a legfontosabb szabályokat és tudnivalókat, hogy mindenki számára élvezetes és fair maradjon a szedd magad akció:

- Nyitvatartás és aktualitások: Indulás előtt mindig ellenőrizd, hogy aznap nyitva van-e a kiszemelt eperföld! Az eperszezonban akár napról napra változhat a nyitvatartás attól függően, mennyi érett gyümölcs van. Könnyen lehet, hogy előző nap leszedték az összes érett epret, és 1-2 nap szünetet tartanak, míg újra pirosodni kezd. Vagy ha rossz az idő (zivatar, sár), átmenetileg zárva lehet a terület. Mindig nézd meg a Facebook-oldalukat friss infókért, vagy telefonálj oda indulás előtt!
- Bejelentkezés, belépés: Egyes helyeken előzetes regisztráció vagy időpontfoglalás szükséges (pl. az áporkai Szamóca Szüreten kötelező). Ezt tartsd tiszteletben – ha a gazda így kéri, jelentkezz be a megadott módon. Van, ahol belépési díj is van (pl. 500 Ft fejenként), de ezt általában levásárolhatod utána. Figyelj rá, hány fővel mehetsz be: néhol korlátozzák, hogy kísérőket (főleg kisgyerekeket) beengednek-e. Ha gyerekkel mész, mindig kérdezd meg, van-e korhatár – pl. áporkán 12 év alatt nem engedik be a gyerekeket a földre.
- Minimális szedési mennyiség: Sok helyen előírják, hogy legalább néhány kilót szedj, ne csak pár szemet. Ez érthető, hisz a gazdának nem éri meg pár dekáért bajlódni a mérlegeléssel. Tartsd tiszteletben ezt a szabályt: ha már kimész, tervezz legalább 2-3 kg hazavitelével (hidd el, nem lesz nehéz felhasználni ). Ha véletlen mégsem szednél ennyit, inkább vásárolj még előre leszedett epret a helyszínen, hogy meglegyen a minimum.
- Fizetés módja: Készpénzt mindenképp vigyél! Sok szedd magad helyszínen nincs kártyaleolvasó terminál a föld szélén. Hiába digitalizálódik a világ, a szántóföldeken gyakran a hagyományos módszer megy. Néhány nagyobb farmon (pl. ahol több ezer embert fogadnak) már lehet bankkártyával is fizetni, de ez nem általános. Szóval legyen nálad elegendő készpénz (és lehetőleg apróbb címletekben), hogy ki tudd fizetni a szüret végén a gyümölcsöt. A jelenlegi árak mellett 5 kg eper kb. 5-7 ezer forint, tehát ennyivel számolj fejenként.
- Kóstolás és fogyasztás a földön: Általában megengedett, hogy szedés közben egyél a gyümölcsből, hiszen ez a szedd magad akciók „varázsa”. De ezt kulturált keretek között tedd – ne ülj neki piknikezni a sorok közt, és ne vidd túlzásba a kóstolást. A gazdák elnézőek, ha eszel pár szemet (sőt kínálni szokták a gyerekeket), de illik mértéket tartani, hisz az a becsületes, ha kifizeted amit leszedtél. Semmiképp se szedj tele egy vödröt, majd hagyd ott – az pocsékolás. Amit leszedtél, azt köteles vagy megvásárolni. Ha mégis válogatsz (pl. látod, hogy valamelyik szem hibás), tedd félre egy ládába, ne taposd össze a földön.
- Viselkedés és növényvédelem: A szedd magad nem csak buli, hanem bizalmi viszony közted és a termelő között. Úgy viselkedj a földön, mintha a saját kerted lenne! Ne taposs rá a sorokra, a palántákra. Ha egy sor le van zárva vagy táblával jelzik, hogy ne menj be, akkor azt kerüld el – lehet épp permeteztek vagy pihentetik. Ne szemetelj! A föld szélén biztosan van szemetes, oda dobd a palackot, csikket, bármit. A gyerekekre nagyon figyelj, ne rohangáljanak össze-vissza a sorokban, mert letörhetik az epertöveket. Ha kutyát viszel, tedd pórázra, és csak ha a gazda megengedi vigyed be (általában nem szívesen látják az állatokat higiéniai okokból).
- Mérlegelés és távozás: Miután végeztél a szedéssel, egyenesen menj a kijelölt mérlegelő ponthoz. Ne felejtsd el leméretni a korábban mért üres ládádat is, hogy levonják a súlyát. Fizess becsülettel a szedett mennyiségért – gondolj bele, így is mennyivel olcsóbban jutottál hozzá, mintha boltban vennéd (a nagybani piacon az első osztályú eper simán 1700 Ft felett indul, a boltokban 3000-5000 Ft is lehet, míg a földeken akár 1000 Ft-ért is a tiéd egy kiló). Távozáskor köszönj el, egy mosoly vagy pár kedves szó a gazdának belefér – ezzel meghálálod a lehetőséget, és szívesen látnak jövőre is.
Mihez kezdj a sok friss eperrel? – Tárolás, tartósítás és ötletek
Nagy szemű, frissen szedett eper – megfelelő tárolással néhány napig eláll, de a legjobb, ha mielőbb megeszed vagy feldolgozod.
Ha jól sikerült a szüret, könnyen azon kaphatod magad, hogy tele a hűtőd eperrel.
Íme néhány tanács, hogyan tárold és használd fel a friss epret:
- Hűtés és friss fogyasztás: Az eper nagyon kényes gyümölcs, szobahőmérsékleten pár óra alatt puhulni, erjedni kezd. Ha hazaértél, ami nem fogy el azonnal, tedd hűtőszekrénybe. Lehetőleg ne mosd meg előre, csak közvetlenül fogyasztás előtt – a nedves eper hamar romlik. Papírtörlővel bélelt dobozban vagy tálcán egy rétegben tárold, hogy ne nyomódjanak össze. Így 1-2 napig eláll a hűtőben anélkül, hogy megpuhulna. A legfinomabb persze frissen, ezért ami csak belefér, azt már aznap vagy másnap eszegessétek meg!
- Tartósítás (befőzés, fagyasztás): Ha több kiló epret szedtél, érdemes egy részét tartósítani, hogy később is élvezhesd. A házi eperlekvár készítése klasszikus megoldás – cukorral vagy édesítővel, dzsemfixszel percek alatt sűrű, ízletes lekvárt főzhetsz belőle. Üvegekbe töltve, kidunsztolva akár évekig eláll. Ha nincs időd befőzni, az epret le is fagyaszthatod: tisztítsd meg, csumázd ki, terítsd szét egy tálcán és fagyaszd elő, majd tedd zacskóba – így nem fagy egy tömbbé. A fagyasztott eper smoothie-khoz, sütikbe, fagyihoz később is felhasználható. Készíthetsz eperszörpöt vagy eperbefőttet is, ha szereted – a neten rengeteg receptet találsz hozzájuk.
- Ötletek felhasználásra: A friss eper magában is isteni, de ha variálnád: keverj egy nagy tál gyümölcssalátát (banánnal, almával, citromlével), süss epres piskótatekercset vagy epres muffinokat a családnak, turmixold le egy kis tejjel-joghurttal epres turmixnak, vagy készíts villámgyors epres pohárkrémet (mascarpone, tejszínhab, babapiskóta rétegezve eperrel). Az epres recepteknek csak a képzelet szab határt! Inspirációért nézz körül gasztroblogokon – az eperszezonban mindenki megosztja a kedvenc epres süti receptjét.
- Eperfajták kisokos: Lehet, hogy szedés közben többféle epret is találsz a dobozodban. Nem véletlen – a termelők gyakran több eperfajtát ültetnek vegyesen, hogy elnyújtsák az érési szezont és változatos legyen a termés. Van korai fajta, mint a Clery (nagy, édes, korán érő), vagy a Honeoye (korai, élénk piros, kicsit savasabb). Középidőben terem például a Joly vagy Asia (óriási szemek, nagyon aromásak), később pedig a Marmolada vagy Polka is érhet. Sőt, léteznek folytontermő eperfajták is, amik nyár végéig szórványosan hozzák a gyümölcsöt. Ha érdekel, nyugodtan kérdezd a gazdát a földön, hogy milyen fajtát szedsz épp – büszkén mesélnek róla, hisz ők választották ki.
Eperfesztiválok és események:
Az eper népszerűséte miatt országszerte több Eperfesztivált is rendeznek a szezonban. Ilyenkor az eper áll a középpontban: lehet kóstolni különféle epres finomságokat, van lekvárfőzés, sőt néhol még eperbor is készül. Két híres eseményt említünk: az egyik a Tahitótfalui Eperfesztivál, amit tradicionálisan június elején tartanak a Dunakanyarban.
Tahitótfalu az epertermesztéséről ismert falu, ilyenkor koncertek, kirakodóvásár és persze tonnányi eper várja a látogatókat. A másik a Lajosmizsei Szamócafesztivál, amit 2010 óta rendeznek meg minden évben júniusban. Itt vásári forgatag, epres sütemények versenye és szedd magad szamócaszüret is szerepel a programok közt. Ha igazi eperrajongó vagy, érdemes ellátogatni ezekre az eseményekre is – remek családi kikapcsolódás és garantált epres jóllakás!
A 2025-ös szedd magad eper szezon rengeteg lehetőséget kínál Magyarországon. Fogd a kis kosarad, szervezd össze a barátokat vagy családot, válasszatok egy szimpi eperföldet, és irány szedni! Friss levegő, mozgás, finom gyümölcs – kell ennél több? Ha betartod a tanácsainkat és szabályokat, garantáltan felejthetetlen élményben lesz részed, tele eperillattal és édes ízekkel. Ne feledd, az eper gyorsan fogy – főleg ha te szedted.
Sok sikert és jó szedést kívánunk! Találkozunk a földeken!
Bővebb és részletes információkat ítt tudsz olvasni (Források):
A cikkhez felhasznált információk a 2024-es és 2025-ös szedd magad eper akciókról szólnak, amelyek a fenti forrásokból, illetve termelők Facebook-bejegyzéseiből származnak. Minden ár és dátum a 2024-es tapasztalatokra, illetve a 2025-re várható adatokra épül.
Indulás előtt mindig ellenőrizd a friss infókat a linkelt forrásokban! Jó szemezgetést kívánunk!