A levendula (Lavandula) a mediterrán térségből származó, ajakosvirágúak családjába tartozó örökzöld félcserje. Ma mintegy 21 különböző faja ismert világszerte, melyek közül kertészeti és gyógyászati szempontból csak néhány vált igazán jelentőssé (Levenduláról, angol és francia levendula, világhírű magyar levendula, pannonhalmi levendula).
Már az ókorban is kedvelték; európai elterjedését a rómaiaknak köszönhetjük, a neve is a latin “lavare” (mosni) igéből ered, utalva arra, hogy illatos fürdőkben és szépségápolásban használták .
A levendula illatos virágai és levelei miatt egyszerre dísznövény, fűszernövény és gyógynövény . Alakja félgömb alakú bokor, amely 30–80 cm magasra nő fajtától függően. Keskeny, szürkészöld levelei örökzöldek, azaz enyhe teleken is megmaradnak a növényen.
Virágai többnyire júniusban nyílnak, és megfelelő gondozással (elnyílt virágok lemetszésével) akár egy második, kora őszi virágzásra is képes. A levendulavirágok színe a fajtától függően lehet mély liláskék, világos levendulakék, rózsaszín vagy akár fehér is. A virágok erősen aromás illatúak, nektárjuk vonzza a méheket és pillangókat.
A leggyakoribb levendulafajták
Számos levendulafaj és -fajta létezik, de Magyarországon a termesztésben főleg három típussal találkozhatunk. Fontos megjegyezni, hogy a köznyelvben gyakran keverednek az „angol” és „francia” levendula elnevezések; ami nálunk francia levendula néven ismert, az valójában a közönséges (angustifolia) levendula, míg az angol levendulának nevezett általában egy hibrid (lavandin) (Levendula fajták – Siklóskert).
Az alábbiakban röviden bemutatjuk a leggyakoribb típusokat.
- Angol levendula (Lavandula angustifolia): Más néven közönséges vagy valódi levendula. Ez a legelterjedtebb fajta, a klasszikus „provence-i” levendula, amelyet Tihanyban és Pannonhalmán is termesztenek. Bokrai kb. 60–80 cm magasra nőnek, levelei keskenyek, ezüstös-zöldek (Angol vagy francia levendula – Levendula Info).
- Virágai sűrű, hengeres füzérekben nyílnak nyár elején, mély levendulakék vagy lilás színben. Illata kellemes, „parfümös”, és illóolaja kiváló minőségű – a legértékesebb levendulaolaj ebből készül . Teljesen télálló, jól bírja a fagyokat és a szárazságot, megfelelő helyen akár évtizedekig (40–50 évig) él.
- Hibrid levendula (Lavandula × intermedia): Más néven lavandin, gyakran provence-i levendula néven is említik. Ez a keskenylevelű (angustifolia) és a széleslevelű levendula (Lavandula latifolia) keresztezéséből létrejött hibrid fajta.
- Általában nagyobb termetű, bokrai elérhetik a 80–100 cm átmérőt is. Levelei ezüstösebben szürkék, virágai hosszú száron nyílnak, valamivel később, kb. 2 héttel az angustifolia után. Illata erőteljes, magasabb kámfor tartalommal, aromája ezért „markánsabb”, mint a valódi levenduláé. Illóolajat bővebben ad (nagy hozamú fajta), bár annak minősége kissé gyengébb.
- A hibrid levendula magot általában nem érlel, csak vegetatív úton szaporítható. Télállósága szintén jó, a magyarországi teleket megfelelő körülmények között ez is átvészeli, bár a fiatal töveket érdemes takarással védeni.
- Francia (spanyol) levendula (Lavandula stoechas, ill. Lavandula dentata): A köznyelvben francia levendulának nevezett fajok valójában a Földközi-tenger vidékén honos, nálunk kevésbé edzett levendulák. Ide tartozik a spanyol levendula (Lavandula stoechas), mely könnyen felismerhető a virágzat végén ülő jellegzetes „bóbitáiról”, murvaleveleiről.
- Szinte egész nyáron át folyamatosan virágzik, ám illata kevésbé intenzív, illóolaj-tartalma alacsonyabb. Bokrai ~50–60 cm magasak, inkább zöld lombúak, és sajnos egyáltalán nem fagytűrők: már a gyenge fagy is károsíthatja őket. Hasonlóan fagyérzékeny a fűrészes levelű levendula (Lavandula dentata), melynek szürkés levelei fogazott szélűek. Ezeket a mediterrán típusú levendulákat hazánkban leginkább egynyáriként vagy dézsában nevelt dísznövényként tarthatjuk, teleltetésükről külön gondoskodni kell.
Magyarországi levendula termesztési viszonyok: tippek és fontos tudni valók a levendula szaporításához
A levendula a magyar kertekben is kiválóan megél, ha igényeinek megfelelő helyet kap. Meleg- és fényt kedvelő növényről van szó, ezért hazánkban elsősorban a napos, védett fekvésű területeken fejlődik szépen. Kedveli a meszes, jó vízáteresztő talajokat, melyek tápanyagban szegényebbek.

A túl kötött, agyagos földben is megmarad, de ilyenkor érdemes homokkal vagy apró kaviccsal lazítani a talajt, hogy elkerüljük a pangó vizet. A pangó talajnedvesség ugyanis gyökérrothadást okozhat, ami a levendula egyik fő ellensége.
Klímánkon a télállóbb fajták (angustifolia és intermedia) általában gond nélkül átvészelik a teleket, különösen, ha télen nem áll vízben a tövük. A tartós hideg és a csapadék kombinációja árthat inkább: a fagyos, de száraz teleket jobban viselik, mint az enyhébb, de túl nedves teleket.
Magyarországon leghíresebb levendulatermesztő helyek a Balaton-felvidéki Tihany, ahol az első ültetvényeket telepítették az 1920-as években, illetve Pannonhalma, ahol a bencés szerzetesek a 18. század óta nevelik ezt a növényt. Ezeken a vidékeken a sok napsütés, a dombos, szellős táj és a meszes talaj ideális feltételeket biztosítanak.
Ma már az ország sok részén találunk kisebb-nagyobb levendulást, bizonyítva, hogy megfelelő fajtaválasztással szinte bárhol lehet sikeresen levendulát nevelni.
Levendula ültetés: mikor, hova és hogyan ületssük?
- Mikor ültessünk? A legjobb időszak a levendula kiültetésére tavasszal van, a fagyok elmúltával. Várjuk meg a május közepét (a fagyosszentek elmúltát), így elkerülhető a fiatal növények visszafagyása. Alternatívaként kora ősszel is ültethetünk (szeptember elejéig bezárólag), hogy még begyökeresedjen a tél beállta előtt. Konténeres (cserepes) levendulapalántákat az egész vegetációs időszakban ültethetünk, ha az idő nem fagyos.
- Hová ültessünk? Válasszunk napos, meleg fekvésű helyet a kertben, ahol legalább napi 6-8 órán át éri napsütés a növényt (Közönséges levendula: fajták, gondozás, ültetés és teleltetés – amikert.hu). Ügyeljünk rá, hogy a környező talaj jól drainált legyen – alacsonyan fekvő, vizenyős területre ne kerüljön levendula. Szélvédett hely előnyös lehet a téli fagyok ellen, de fontos, hogy a levegő is járja: a túl zárt, párás helyeken a gombás betegségek könnyebben felütik a fejüket.
- Talajelőkészítés: Ültetés előtt forgassuk fel a talajt, és ha az agyagos vagy tömött, keverjünk hozzá homokot vagy apró kavicsot a vízáteresztés javítása érdekében. A talaj pH-ját illetően a levendula a semleges vagy enyhén lúgos (meszes) földet kedveli. Tápanyagból nem igényel sokat; túlzott trágyázás hatására inkább buja lombot növeszt, de kevesebb virágot és illóolajat ad. Ültetéskor azonban egy kis érett komposztot vagy istállótrágyát beforgathatunk a talajba, hogy megindítsuk a gyökérnövekedést – de ne érintkezzen közvetlenül a gyökerekkel a trágya, keverjük el földdel.
Levendula ültetés lépései: ültetési útmutató (szakmai)
- Ássunk akkora ültetőgödröt, hogy a gyökérlabda kényelmesen elférjen benne.
- A kiemelt földhöz keverjünk néhány marék homokot és szükség esetén komposztot a fentiek szerint.
- Óvatosan emeljük ki a palántát a cserepéből (ha műanyag cserépben vettük, érdemes előtte meglocsolni, hogy könnyebben kijöjjön). Ne rángassuk, inkább a cserépből kifordítva tartsuk egyben a gyökérlabdát.
- Helyezzük a növényt a gödörbe úgy, hogy a gyökérlabda teteje nagyjából a talajfelszínnel egy szintben legyen. Töltsük vissza a földet, és finoman nyomkodjuk meg a töve körül, hogy ne maradjanak levegős üregek. Ültetés után öntözzük meg alaposan a tövet, hogy a talaj a gyökerekhez tapadjon . Az első néhány hétben tartsuk egyenletesen nyirkosan a földjét, amíg meg nem indul a gyökeresedés.
- Ha egynél több tövet ültetünk, tartsunk köztük megfelelő távolságot: legalább 30-50 cm legyen a palánták között, fajtától és a kívánt végleges mérettől függően. Sövényként ültetve a ~30 cm-es, míg szoliternek inkább a ~50-80 cm távolság ideális.
Megjegyzés: Gyakori ötlet rózsatövek köré levendulát ültetni a levéltetvek távoltartására. Bár a levendula illata valóban riaszthat bizonyos kártevőket, a rózsa és a levendula talajigénye nagyon eltérő – a rózsa tápdús, üde talajt, a levendula pedig sovány, szárazabb talajt szeret. Ha mégis egymás közelébe kerülnek, legalább 80-100 cm távolságot hagyjunk köztük, és a levendula körüli talajt homokkal vagy kőzúzalékkal lazítsuk fel (Levendula: Tudnivalók az ültetésről és a gondozásról | OBI).
Levendula gondozása: így gondoskodj a virágodról, hogy az gyönyörű és egészséges legyen a kertedben
A levendula a megfelelő helyre ültetve nem igényel különösebben bonyolult gondozást, kezdő kertészek is sikerrel nevelhetik. Néhány alapszabályt azonban érdemes betartani a szép és egészséges növények érdekében:
- Öntözés: A frissen ültetett levendulát az első hetekben rendszeresen öntözzük, hogy gyökerei megerősödjenek. Ezt követően azonban a kifejlett levendula kifejezetten szárazságtűrő. Csak akkor adjunk neki vizet, ha hosszabb ideje nem esett eső és a talaj teljesen kiszáradt körülötte. Túlöntözni semmiképp sem szabad, mert a pangó víz gyökérrothadáshoz vezet. Általánosságban heti egyszeri öntözés bőven elegendő nyáron is, sőt gyakran erre sincs szükség, ha időnként esik eső. A cserépben tartott példányok viszont gyakrabban szorulnak majd vízre (lásd lent).
- Tápanyag utánpótlás: A levendula kevés tápanyagot igényel. Tavasszal a tövek köré terített vékony komposztréteg biztosíthatja a szükséges minimális tápanyagot. Kerüljük a gyakori műtrágyázást vagy túltrágyázást – ettől a növény felnyurgul, és kevesebb virágot hoz. Szegény talajban is életben marad, ami a levendula egyik előnye más, kényesebb dísznövényekkel szemben.
- Talajápolás: A levendula tövei körül érdemes a gyomokat eltávolítani, hogy csökkentsük a párás mikroklímát és a versengést. A talajtakarást (mulcsozást) is alkalmazhatjuk – például vékony kavicsos mulcsot a tövek köré –, ez segíthet megőrizni a talaj lazaságát és visszafogni a gyomokat anélkül, hogy túl nedvesen tartaná a talajt (a nedvszívó mulcs, pl. fakéreg nem mindig ideális, kivéve téli takarásra).
- Növényvédelem: Rendszeresen szemrevételezzük a levendulatöveket, különösen a levelek fonákát és a friss hajtásokat, nem jelentek-e meg rajtuk kártevők (levéltetvek, atkák stb.) vagy betegség jelei. A levendula alapvetően ellenálló, de a gondos megfigyelés segít időben beavatkozni, ha mégis probléma adódik (erről bővebben lejjebb).
Levendula nevelése cserépben: szobanövény levendula, ha nincs kert vagy erkély
Akinek nincs kertje, vagy teraszra, erkélyre szeretne illatos levendulát, az cserépben is nevelheti ezt a növényt. A konténeres tartásra a keskenylevelű (angustifolia) és a hibrid levendulák alkalmasak leginkább; a fagyérzékeny francia/spanyol típusokat mindenképp vigyük fagymentes helyre télire.
- Edény kiválasztása a levendula tartáshoz: A levendula gyökérzete mélyre hatoló, ezért egy legalább 30-40 cm mélységű és hasonló átmérőjű cserépre vagy dézsára lesz szükség. Az edény alján legyen vízelvezető nyílás (vagy több is), mert a pangó víz a cserépben tartott levendulát is gyorsan tönkreteszi. Elhelyezés szempontjából a terrakotta (agyag) cserép ideális, mert porózus anyaga segíti a légcserét és stabilan tartja a növényt.
- Ültetőközeg kiválasztása: Cserépben különösen fontos a jó minőségű, laza szerkezetű földkeverék. Használjunk olyan keveréket, amely jól átereszti a vizet, de valamennyi tápanyagot is tartalmaz. Készíthetünk például 1/3 rész általános virágföld, 1/3 rész durva homok vagy apró kavics és 1/3 rész érett komposzt keverékét. Az edény aljára tegyünk törött cserépdarabokat vagy kavicsot drénrétegnek, hogy a felesleges víz elfolyhasson. Ebbe ültessük a levendulapalántát a korábbiakban leírt módon, majd alaposan öntözzük meg.
- Öntözés és tápanyagok: A cserépben a föld gyorsabban kiszárad, különösen nyári kánikulában, ezért gyakrabban kell ellenőriznünk. Öntözzük meg, ha a talaj felső pár centije már száraz. Ugyanakkor itt is igaz, hogy inkább szárazon szereti, mint túl vizesen – ne álljon alatta víz a kaspó alátétben. Forró nyári napokon lehet, hogy naponta kell öntözni, míg hűvösebb időben elég 2-3 naponta egyszer. A cserép földje a gyakori öntözés miatt a tápanyagokat is hamarabb kimeríti, ezért tavasszal és nyár elején adhatunk neki hígított általános tápoldatot, vagy friss földet a felszínre terítve.
Téli elhelyezés (levendula teleltetési tanácsok): A dézsás levendulát fel lehet nevelni több éven át, de télre védeni kell a gyökereit a teljes átfagyástól. Erről részletesen a Teleltetés résznél írunk.
Levendula metszési tanácsok: tippek és gyakori hibák
A levendula rendszeres metszése az egyik legfontosabb feladat a gondozásában. Metszés nélkül a bokrok néhány év alatt fel tudnak kopaszodni, az aljuk fásodik és egyre kevesebb virágot hoznak. A megfelelő időben és módon végzett metszés segít megőrizni a növény formáját, és serkenti az új, virágzó hajtások képződését.
Nyári virágzás utáni metszés: Amint a levendula fő virágzása befejeződött (általában júliusban), vágjuk le az elnyílt virágszárakat. Ezzel nem csak esztétikusabb lesz a bokor, de a másodvirágzás esélyét is növeljük. A virágos szárakat egészen a lombos rész tetejéig távolítsuk el.
Emellett a hajtások végét is vissza lehet kissé kurtítani, hogy szép, tömött, félgömb formát kapjunk. Fontos, hogy ilyenkor se vágjunk bele az öreg, fás részekbe – csak a zöld vagy félig fás idei hajtásokat metsszük vissza.
Néhány metszéssel elegendő a bokrot átformálni, ne „nyírjuk” túl drasztikusan. Ha szeretnénk a levágott virágokat szárítani, akkor picit korábban, még a teljes kinyílás előtt szedjük le őket (amikor a virágok egy része még bimbós), így megőrzik jobb illatukat és színüket szárítás után. A levágott szárakat kis csomókba kötve, fejjel lefelé lógatva szárítsuk meg árnyékos, szellős helyen.
Tavaszi visszametszés (ifjító metszés): Kora tavasszal, általában március vége és április eleje között végezzük el a levendulatövek erőteljesebb metszését. Ilyenkor a tél során esetleg elfagyott hajtásokat, illetve az előző évi növedék egy részét vágjuk le. Általában az előző éves hajtások felső egyharmadát-kétharmadát metsszük le, attól függően, mennyire kívánjuk formálni a növényt.
Ügyeljünk arra, hogy minden ágon maradjon néhány rügy vagy levél – ne vágjuk vissza kopasz, levéltelen fás részig, mert onnan már nehezen hajt ki újra. A fiatal (1-2 éves) növényeket tavasszal inkább csak enyhén igazítsuk formára. Az idősebb, elöregedett levendulatöveket 2-3 évente erősebben is visszavághatjuk tavasszal, hogy megfiatalítsuk őket. Ha egy bokor nagyon elöregedett és belül üres, kopár, előfordulhat, hogy érdemes inkább új tövet nevelni helyette szaporítással.
Metszéskor mindig tiszta, éles metszőollót használjunk.
A lemetszett, egészséges levendulaágakat felhasználhatjuk potpourriba vagy illatzsákba; a beteg vagy fertőzött részeket viszont semmisítsük meg.
Levendula szaporítása: útmutató, hogy dús és gazdag levendula kert legyen
A levendula szaporítása történhet magról, dugványról vagy ritkábban tőosztással. Mindegyik módszernek megvannak az előnyei és nehézségei:
- Magvetés: A levendula magról nevelése türelmet igényel. A magok lassan csíráznak, és az így nevelt növények csak 2-3 éves korukra hozzák első bőséges virágaikat. Az őszi (szeptember–októberi) magvetés a legideálisabb szabadföldön, mert a magok a téli hideghatás (stratifikáció) után tavasszal könnyebben kicsíráznak. Vethetjük őket palántanevelő ládába is kora tavasszal, de ebben az esetben érdemes a magokat előzetesen 1-2 hónapra nedves homokban hűtőszekrénybe tenni (utánozva a tél hidegét).
- A magokat csak vékonyan takarjuk földdel, mert fényre csíráznak. A csírázási idő hosszú (akár 2-3 hét vagy több), és a kelési arány sem mindig 100%. A kikelt palántákat neveljük védett helyen, és csak a következő év tavaszán ültessük ki őket a szabadba. Magvetéssel főleg akkor érdemes próbálkozni, ha nagyobb mennyiségű új növényt szeretnénk, vagy ha nem áll rendelkezésre anyatő dugványozáshoz.
- Dugványozás: A házi levendulaszaporítás leggyakoribb és legeredményesebb módja a félfás dugványozás. Július környékén, a virágzás után vágjunk le 8-10 cm hosszú, ép, egészséges hajtásokat a levenduláról. Az alsó leveleket távolítsuk el a dugvány alsó feléről, a hajtás csúcsán viszont hagyjunk meg néhány levélpárt.
- A dugványok alapját mártsuk gyökereztető hormonba (ha van), majd ültessük őket homok és tőzeg vagy perlit keverékével töltött cserepekbe. A közeget tartsuk nyirkosan (de ne tocsogósan), és a cserepeket helyezzük félárnyékos, védett helyre. Néhány hét alatt gyökeret fejlesztenek – ezt onnan látjuk, hogy új leveleket kezdenek hozni. Az ősz folyamán a meggyökeresedett dugványokat ültessük át egyéni cserépbe, teleltessük őket fagymentes helyen, majd a következő májusban kiültethetők a kertbe.
- A hibrid levendulákat csak dugványozással (vagy tőosztással) tudjuk szaporítani, mivel nem nevelnek csíraképes magot.
- Tőosztás: A levendula tőosztással is szaporítható, bár ez a módszer kevésbé gyakori a fásodó szárú növényeknél. Egy idősebb, többágú tövet kora tavasszal vagy ősszel kiáshatunk, és óvatosan szétválaszthatjuk úgy, hogy mindkét felén legyenek gyökerek és hajtások is. A megosztott töveket ezután külön ültetjük el.
- Fontos, hogy a művelet stresszes a növénynek, így csak erős, nagy bokroknál próbáljuk meg, és utána bőven öntözzük be, valamint védjük a növényt, míg regenerálódik.
(Megjegyzés: Létezik egy negyedik, házi kertekben ritkábban emlegetett módszer, a bujtás. Ennél egy hosszabb levendulaágat lehajlítunk a földre, részben betakarjuk talajjal, és rögzítjük. Idővel gyökeret fejleszt, és leválasztható új növényként.)
Levendula teleltetési szabályok: követendő ajánlások
A levendula évelő növény, de a sikeres átteleltetés érdekében fajtától és tartási módtól függően pár dologra oda kell figyelni.
Szabadföldi tövek teleltetése: A kertbe ültetett, télálló levendulafajok (angol és hibrid) a legtöbb magyarországi telet károsodás nélkül átvészelik. Késő ősszel már ne öntözzük őket, hagyjuk, hogy a hajtásaik beérjenek a fagyok előtt. Az ősz végi metszést kerülni szokták – jobb, ha a télnek egy kicsit „bozótosabb” állapotban fut neki a növény, így a saját lombja is védi a tövét.
Amint beköszöntenek az első fagyok, a talaj felszínét a tövek körül takarjuk mulccsal (pl. fenyőkéreggel, szalmával). Ez segít megóvni a gyökereket a mélyfagyoktól, különösen hótakaró hiányában. Magukat a hajtásokat is körbeburkolhatjuk laza szövésű jutával vagy fenyőgallyakkal, főleg a fiatal növényeknél. A takarást tavasszal, a fagyok elmúltával el kell távolítani, hogy a hajtások ne fülledjenek be alatta.
Ha csapadékos, enyhe tél van, ügyeljünk a vízelvezetésre: ha kell, ássunk kis árkot, hogy a téli eső vagy olvadékvíz ne gyűljön össze a töveknél (a téli rothadás gyakoribb, mint a fagykár).
Cserépben tartott levendula teleltetése: A cserepes vagy dézsás levendulát nem hagyhatjuk kint védelem nélkül télen, mert a cserépben a föld könnyen átfagy, és a gyökerek károsodnak. Három megoldás közül választhatunk:
- Fagymentes helyre vitel: Az edényeket novemberben, az első tartós fagyok előtt vigyük be egy világos, hűvös helyiségbe (pl. fűtetlen garázs, pinceablak, zárt erkély). Az ideális teleltetési hőmérséklet 5-10 °C között van (Közönséges levendula: fajták, gondozás, ültetés és teleltetés – amikert.hu). Itt a növények nyugalmi állapotban maradnak. Nagyon kevés vizet adjunk csak nekik 2-3 hetente, épp hogy a gyökérlabda teljesen ki ne száradjon. Fény azért érje őket valamennyire, mivel örökzöldek (leveleiket nem hullajtják le teljesen).
- Szabadban védett hely: Ha nincs megfelelő beltéri hely, akkor a cserepes levendulákat csoportosítsuk egy védett, déli fekvésű fal tövébe. A cserepeket burkoljuk be szigetelő anyaggal: buborékfóliával, agro-fátyolfóliával vagy akár vastag pokróccal. A cserepek köré tekerjünk jutazsákot, a tövek tetejét takarjuk mulccsal. Így bizonyos fokig kint is áttelelhetnek, főleg az idősebb, edzett példányok. Nagyon hideg (-15 °C alatti) időszakban plusz takarást is rakhatunk rájuk. Ügyeljünk arra is, hogy az edények ne repedjenek szét: a fagy előtt a cserép alatti tálkákat vegyük el, hogy ne gyűljön alá víz, ami megfagyva szétfeszítheti.
- Lesüllyesztés a földbe: Ha van rá mód, a cserepes növényt akár ideiglenesen ki is ültethetjük vagy leáshatjuk a cserepestül a földbe ősz végén. A talajban jobban védve lesz a gyökérzete a hidegtől. A tetejét takarjuk, mint a többi szabadföldi tőnél, majd tavasszal kiássuk, és visszakerülhet a helyére.
Nem télálló levendulák teleltetése: A Lavandula stoechas, L. dentata és egyéb fagyérzékeny fajok esetében elengedhetetlen a fagymentes teleltetés. Ezeket a növényeket mindenképp vigyük be (akár fűtött szobába is lehet, bár ott könnyen megnyúlnak), vagy tekintsünk rájuk egynyári növényként és tavasszal szerezzünk be új példányokat.
Szobanövényként is átteleltethetők, de a száraz, meleg levegőjű lakásban könnyen megjelennek rajtuk kártevők (pl. takácsatka), és a fényhiány miatt megnyúlt, satnya hajtásokat hoznak. Jobb, ha pihenőidőt kapnak a hidegebb, világos helyen.
Tavasszal a teleltetett levendulákat fokozatosan szoktassuk vissza a kinti körülményekhez. Előbb csak nappal tegyük ki őket védett helyre, majd néhány nap múlva végleg kint maradhatnak. Ez különösen a cserepes példányoknál fontos, amelyek beltérben teleltek.
Levendula a sokoldalú virág
A levendula sokoldalúan hasznosítható növény, a kertészkedésen túl a mindennapi életben is. Íme néhány fő felhasználási terület:
- Dísznövényként a kertben: A levendula mutatós szegélynövény ágyások szélén, kerti utak mentén vagy sziklakertben. Félgömb alakú bokrai rendezett megjelenést kölcsönöznek a kertnek, és a virágzási időszakban meseszép lila szőnyeget alkotnak. Ültethető alacsony sövénynek is. Mivel jól tűri a szárazságot, mediterrán hangulatú kertek kedvelt eleme. Virágai sok hasznos beporzó rovart csalogatnak (méheket, pillangókat), így méhlegelőnek is kiváló. Friss és szárított virágai vázában, csokorban is tartósak, lakásdekorációnak is gyűjtik.
- Illóolaj és kozmetikumok: A levendula virágzata bővelkedik illóolajokban. Az ebből vízgőz-desztillációval nyert levendulaolaj világszerte keresett termék. Nyugtató, fertőtlenítő hatású olaj, melyet aromaterápiában, masszázsolajokban, fürdőolajként alkalmaznak. Sok kozmetikai termék (szappan, testápoló, parfüm) illatanyagaként szolgál. Házi készítésű kozmetikumokban is használható: pl. levendulás szappant, fürdősót vagy arcpermetnek levendulavizet is előállíthatunk.
Levendula fajták, gondozás és teleltetés – minden, amit tudni érdemes - A szárított virágokból illatzsák készülhet, amit ruhásszekrénybe téve a molyok távoltartására is használnak régóta (nagymamáink praktikája). A levendulaolaj a lakásban is természetes légfrissítő; pár cseppje párologtatóba téve kellemes aromát ad.
- Gasztronómiai felhasználás: Bár fűszernövényként kevésbé ismert, a levendula virága ehető, és egyre népszerűbb a konyhában is. Kis mennyiségben használva különleges aromát adhat édességeknek és italoknak. Készítenek belőle levendulaszörpöt, fagylaltot, lekvárt, sőt levendulás mézet is. Apróbb süteményeket, kekszeket lehet díszíteni a szirmaival. A francia konyha Herbes de Provence fűszerkeverékének is alkotóeleme. Fontos, hogy csak vegyszermentes, tiszta virágokat használjunk fel étkezési célra.
- A levendula aromája erős, ezért óvatosan adagoljuk, hogy ne legyen szappanízű az étel. Italok közül a házi limonádé és koktélok különlegessé tehetők egy ág levendulával. Léteznek levendulás borok és párlatok is, bár ezek inkább kuriózumok.
- Gyógyászati alkalmazás: A levendula az egyik legrégebben használt gyógynövény. Már évszázadokkal ezelőtt is ismerték nyugtató, stresszoldó hatását, használták fejfájás csillapítására, alvászavarok ellen, sőt sebfertőtlenítésre is. A levendulatea (a virágos hajtásból forrázva) enyhe nyugtató, görcsoldó hatású, segíthet elalvás előtt fogyasztva. Külsőleg a levendulás fürdő ellazítja az izmokat és csökkenti a feszültséget. Illóolaját hígítva a bőrre kenve csillapítja a rovarcsípéseket, gyulladáscsökkentő.
- A természetgyógyászatban a levendulát alkalmazzák még emésztési panaszokra is (teája étvágyjavító, puffadásgátló). Modern klinikai kutatások is igazolják bizonyos levendula-kivonatok szorongásoldó hatását. Fontos azonban hangsúlyozni, hogy az erős koncentrátumú illóolajat belsőleg csak szakember javaslatára alkalmazzuk.
Betegségek és kártevők
A levendula általában ellenálló növény, a kártevők és kórokozók többsége elkerüli erős illata miatt. Ennek ellenére időnként előfordulhatnak problémák, főleg ha a környezeti feltételek nem ideálisak (túlöntözés, párás klíma, legyengült növény).
Gombás betegségek: Ha a levendula indokolatlanul hervadni, pusztulni kezd, annak hátterében gyakran valamilyen gombás fertőzés áll. A túl nedves környezet kedvez pl. a gyökér- és szártőrothadást okozó gombáknak. Ilyenkor előfordul, hogy a növény egyes ágai hirtelen feketedve elszáradnak, miközben a többi része még él.
Az ilyen beteg részeket azonnal vágjuk le és semmisítsük meg. Ha az egész növény fertőzött és elpusztult, azt tövestől távolítsuk el a kertből, hogy megelőzzük a terjedését . Védekezésként a legfontosabb a megelőzés: jó vízelvezetés biztosítása, szellős ültetés, és hogy ne öntözzük túl a növényt. Léteznek gombaölő permetek is, de házikertben ritkán van rájuk szükség, ha a tartási körülmények megfelelőek.
Kártevők: A levendulának kevés kártevője van. Időnként megjelenhetnek rajta levéltetvek, amelyek a zsenge hajtásokat szívogatják, vagy a meleg, száraz levegőjű helyen tartott növényeken takácsatkák telepedhetnek meg (Közönséges levendula: fajták, gondozás, ültetés és teleltetés – amikert.hu). A levéltetvek ellen általában elég egy erősebb vízsugárral lemosni a növényeket, vagy rovarölő szappant használni. A takácsatkák apró pókszabásúak, jelenlétüket a levelek szürkés foltosodása és finom pókhálószövedék jelzi.
Ellenük segít a levegő párásítása és szükség esetén atkaölő szer. Nagy ritkán más rovarok is megtámadhatják a levendulát (pl. tripszek a virágokat), de rendszerint nem okoznak komoly károkat. A csigák és meztelencsigák a levendulát a legtöbb esetben kerülik, mert nem szeretik a kemény, aromás leveleket.
Egyéb problémák: A levendula lombja nyáron néha sárgulhat vagy barnulhat a tűző napon – ez lehet a perzselő napsütés és vízhiány jele is. Ilyenkor egy alaposabb öntözés segít. Ha viszont a sárgulás inkább a túlöntözés miatt, alulról indulva jelentkezik, hagyjunk ki minden öntözést, amíg a talaj kiszárad. A túl savanyú talaj is okozhat sárgulást hosszú távon; meszező anyag (mészpor vagy dolomit) talajba dolgozásával lehet segíteni rajta.
A telelés során előfordulhat elfagyás, főleg fiatal növényeknél vagy nagyon zord teleken – tavasszal metszéssel sokszor még megmenthető a részlegesen elfagyott tövek egy része, mert a gyökérzetből újrahajthat.
A levendula betegségei és kártevői ellen a legjobb védekezés a megelőzés: a megfelelő helyre ültetés, mértékletes öntözés, rendszeres metszés és a növények megfigyelése. Egészséges, erős növényeket ritkábban támadnak meg a kórokozók.
Népszerű témák és érdekességek a levenduláról
Az utóbbi években a levendula igazi sztárnövénnyé vált Magyarországon is – nemcsak a kertbarátok, de a nagyközönség körében is. Számos levendulafesztivált rendeznek minden nyáron; közülük a legnevezetesebb a Tihanyi Levendula Fesztivál, amelyen a látogatók gyönyörködhetnek a lila mezőkben és különféle levendulás programokon vehetnek részt.
A „Szedd magad” akciók keretében több hazai levendulaültetvényen is bárki maga arathatja a virágokat – ez remek hétvégi program családoknak is . A virágzó levendulamezők látványa nemcsak Magyarországon, de világszerte turistacsalogató látványosság. A nyár elején lila virágba boruló tájak (legyen az Provence vagy a magyar Tihany) rendkívül fotogének és népszerűek az Instagramon is.
A magyar levendula híre egyébként messzire eljutott: az 1920-as években Bittera Gyula által telepített tihanyi ültetvények illóolajának minősége állítólag még a francia termesztésűét is felülmúlta (Levenduláról, angol és francia levendula, világhírű magyar levendula, pannonhalmi levendula). Azóta a „tihanyi levendula” fogalom lett, és a levendula számos magyar termékben megjelenik. A Pannonhalmi Apátság gyógynövénykertjében készülő pannonhalmi levendulaolaj és levendulavíz évszázados hagyományon alapul, és ma is keresett termék.
Érdekesség, hogy a levendula nem csak a molyokat, de állítólag a szúnyogokat is távol tartja bizonyos mértékben – bár a kertben ültetett pár tő levendula önmagában sajnos nem nyújt teljes védelmet a szúnyogok ellen, az illóolajat tartalmazó gyertyák és füstölők azonban segíthetnek. Az mindenesetre biztos, hogy a ruhásszekrényben elhelyezett kis levendulazsákok természetes módon tartják távol a ruhamolyokat, miközben finom illatot kölcsönöznek a textíliáknak.
A levendula iránti lelkesedés az utóbbi időben a városi kertekben és balkonokon is tetten érhető: sokan nevelnek egy-két cserépnyi levendulát az erkélyen, hogy saját „mini levendulásuk” legyen. Ez nem csak szép, de fűszer- és gyógynövényként is rögtön kéznél van a konyhában vagy házipatikában. Az interneten gyakran keresett téma a levendula metszése és szaporítása, hiszen mindenki azt szeretné, hogy bokrai dúsan virágozzanak és minél több új növényt tudjon belőlük nevelni.
Remélhetőleg jelen cikkünk ezekre a kérdésekre is kielégítő választ adott, és sok hasznos tanácsot nyújt a levendula sikeres termesztéséhez. Jó kertészkedést kívánok mindenkinek!
Források:
- Levendula Info – Angol vagy francia levendula? (levendulainfo.hu) (✔️ Angol vagy francia levendula – Levendula Info) (✔️ Angol vagy francia levendula – Levendula Info)
- Siklóskert – Levendula fajták (sikloskert.hu) (Levendula fajták – Siklóskert)
- Pannonhalmi Levendula – A levenduláról (pannonhalmilevendula.hu) (Levenduláról, angol és francia levendula, világhírű magyar levendula, pannonhalmi levendula) (Levenduláról, angol és francia levendula, világhírű magyar levendula, pannonhalmi levendula)
- Megyeri Szabolcs – Sokszínű levendulák és elhelyezésük a kertben (megyeriszabolcskerteszete.hu) (Levendula fajták és elhelyezésük a kertben)
- OBI Kert Magazin – Levendula: ültetés és gondozás (obi.hu) (Levendula: Tudnivalók az ültetésről és a gondozásról | OBI) (Levendula: Tudnivalók az ültetésről és a gondozásról | OBI)
- AmiKert.hu – Közönséges levendula gondozása (amikert.hu) (Közönséges levendula: fajták, gondozás, ültetés és teleltetés – amikert.hu) (Közönséges levendula: fajták, gondozás, ültetés és teleltetés – amikert.hu)
- Út a Kerthez blog – Levendula: az ültetéstől a metszésig (utakerthez.hu) (Levendula: Az ültetéstől a metszésig – minden egy helyen (Útmutató)) (Levendula: Az ültetéstől a metszésig – minden egy helyen (Útmutató))