Amikor először próbáltam ki a komposztálást, meglepődtem, milyen gyorsan elkezdett lebomlani az anyag. Azóta sokkal gazdagabb terméseim lettek, és barátaim is gyakran kérdezik tőlem a biokertezés titkait.
A kertészkedés egyik legnagyobb kihívása, hogy hogyan tudjuk a hulladékot hasznosítani. Sokan hajlamosak vagyunk eldobni az étkezések után megmaradt zöldséghéjakat, gyümölcsöket vagy akár a kávézaccot is. Pedig ezekből csodálatos komposzt készíthető, amely nemcsak környezetbarát megoldás, hanem a növényeink számára is igazi tápláló anyag.
Készítsd el saját komposztodat!
Ha azt szeretnéd, hogy a növényeid egészségesek és erőteljesek legyenek, érdemes belevágni a komposztálásba. A komposztálás folyamata viszonylag egyszerű: csak annyira kell figyelned, hogy megfelelő arányban keverd össze az úgynevezett „zöld” (nitrogénben gazdag) és „barna” (szénben gazdag) anyagokat. A zöld anyagok közé tartozik például a friss fűnyesedék, gyümölcs- és zöldségmaradékok; míg barna anyagnak számítanak az őszi falevelek, szalma vagy papírhulladék.
Erre figyelj: ha túl sok nitrogént tartalmazó anyagot adsz hozzá – mint például friss trágyát –, akkor büdös lehet a végeredmény. Ezzel szemben ha túlsúlyban vannak a barna összetevők, akkor lassabban fog lebomlani az anyag. Az ideális arány általában 2:1 arányt jelent – tehát kétszer annyi barnára van szükségünk egy résznyi zöldhöz képest.
A tökéletes hely kiválasztása
Amikor elkezdjük ezt az izgalmas folyamatot, fontos lépés kiválasztani azt a helyet is ahol majd elkészítjük ezt az értékes tápanyagot. Olyan területet keressünk ki kertünkben vagy udvarunkon ami jól szellőzik és könnyen hozzáférhető számunkra! Ha lehetséges árnyékos helyet válasszunk; ez segít megelőzni azt is hogy túl gyorsan kiszáradjon.
Ha pedig már megtaláltuk álmaink komposztálóhelyét – jöhetnek bele azok az alapanyagok amiket korábban említettünk! Érdemes különféle rétegeket kialakítani benne; így biztosíthatjuk hogy minden összeszedett maradvány optimális módon bomoljon le!
Hogyan használhatod fel?
Miután elkészültük ezzel csodás trágyával, számos módja van annak felhasználásának! Kiváló talajjavítóként működik; amikor ültetsz valamit újonnan előkészített földbe érdemes belekeverni egy kis mennyiséget belőle! Ez segíti elősegíteni növények fejlődését mivel rengeteg ásványi anyagot tartalmaz!
Ezen kívül mulcsként is alkalmazható – ez különösen hasznos lehet nyári hónapok során amikor nagyobb hőség nehezedik ránk! Mulcsolással megakadályozhatjuk hogy gyorsabban párologjon el víz kedvenceink körül sőt még gyomirtó hatása is van!
Ha pedig igazán kreatív akarsz lenni próbáld ki házilagos öntözőrendszerrel kombinálva – hiszen így nem csak természetesen táplálnád őket de még vizet sem pazarolsz el feleslegesen!
Az otthoni komposztálás nem csupán fenntartható alternatíva hanem remek módszere annak,hogy közelebb kerülj magához természethez valamint élvezhesd mindazt amit saját kezeddel hozol létre! Tehát ne habozzatok többé dobjátok ki maradványaitokat inkább kezdjetek neki ennek izgalmas kalandnak ami végsősoron mindannyiunk javára válik!
Kertészetem során tapasztaltam,hogy minél jobban odafigyeltem erre annál sikeresebbek lettek terméseim sőt barátaim között népszerűvé váltam mint „a biokertező”! Szóval merj belevágni te is ebbe fantasztikus világba mert garantáltan örömöt fog okozni neked illetve családtagjaidnak egyaránt!
Remélem, találtál már néhány hasznos információt és ötletet komposzt témában. Örülök, hogy idelátogattál, és bízom benne, hogy ezek a tartalmak segítségedre voltak. Nézz szét az oldalon! Biztos vagyok benne, hogy találsz még egy-két ügyes tippet vagy praktikus tanácsot, amelyek még szebbé tehetik a kertedet.
Gyere és merülj el újra és újra a zöld ötletek tengerében, fedezd fel folyamatosan bővülő írásaimat!
Köszönöm, hogy elolvastad a kis írásomat.
„barátsággal és kert iránti végtelen odaadással Timi”