Az Évelő tollborzfű különösen lenyűgözött engem azzal, hogy mennyire jól bírja a száraz időszakokat. Tavaly nyáron egy hosszabb aszályos időszak alatt is szépen fejlődött anélkül, hogy folyamatosan öntöznöm kellett volna. Ezért úgy érzem, hogy ez a növény valóban ideális választás lehet azoknak is, akik nem tudják mindig biztosítani számára az állandó vízellátást.
Ismerd meg az Évelő tollborzfűt (Cenchrus alopecuroides)
Az Évelő tollborzfű, vagy tudományos nevén Cenchrus alopecuroides, egy gyönyörű dísznövény, amely különösen népszerű a kertekben. Az évelő fajták közül kiemelkedik a ‘Hameln’ és a ‘Moudry’. A ‘Hameln’ alacsonyabb növésű, 60-80 cm magasra nő, míg a ‘Moudry’ akár 90 cm-re is megnőhet. Mindkettőt szép puha virágzatai jellemzik, amelyek nyáron és ősszel pompáznak.
Tudd meg, hogy kell gondozni az Évelő tollborzfűvet
A Cenchrus alopecuroides gondozása viszonylag egyszerű. Szereti a napfényt, így olyan helyre ültessük, ahol legalább napi 6 órát kap. A talajjal kapcsolatban nem válogatós; jól fejlődik homokos vagy agyagos talajban is. Fontos azonban biztosítani számára a jó vízelvezetést!
Amikor arról van szó, hogyan kell öntözni ezt a növényt: én azt ajánlom, hogy tartsuk szem előtt az időjárást. Száraz időszakokban heti egyszeri öntözés elegendő lehet.
A teleltetés alapszabályai az Évelő tollborzfű esetében
Bár ez a növény elviseli a hidegebb hőmérsékleteket is (-15 °C-ig), ha szeretnéd biztosítani neki a legjobb körülményeket télen is, akkor vedd figyelembe pár dolgot! Tudd meg például azt is: ha levelei elkezdenek barnulni és elszíneződnek tél végén/korán tavasszal – ez normális jelenség!
Én szerintem fontos lépés lehet mulcsot rakni köréje télen; ezzel segítheted megóvni gyökereit fagy ellen.
Így öntözd az Évelő tollborzfűvet hatékonyan
Az öntözési módszereknél én mindig hangsúlyozom: ne essünk túlzásba! Az esős hónapokban általában nincs szükség extra vízre; viszont szárazabb időszakokban ügyelj arra, hogy rendszeresen locsold meg.
A legjobb módszer? Használj csepegtetőrendszert vagy permetezőt – így egyenletesen oszlathatod el vizet anélkül hogy túllocsolnád!
A talajtakarítás alapszabályai amit mindenképp tudnod kell!
A talajtakarás rendkívül hasznos technika lehet bármely kertész számára. Ha már beszélgettünk arról milyen előnyökkel járhat az Évelő tollborzfű teleltetése során használható mulcs alkalmazása – most térjünk át más típusú takarásra!
Tudtad például azt is? Az aprított falevelek vagy szalmák remek természetes anyagként szolgálnak kedvenc növényed számára! Ezek nem csak védenek majdani fagyoktól de csökkentik gyomlálási igényedet is.
Kérdezz magadtól: miért ne próbálnám ki ezt idén?
Ezek azok az alapelvek és tippek amiket követve sikeresen nevelheted otthonod egyik legszebb dísznövényét – az Évelő tollborzfüvet!
Ismerd meg az Évelő tollborzfűt: ültetés és átültetés
Az Évelő tollborzfű (Cenchrus alopecuroides) egy gyönyörű, díszítő hatású növény, amely tökéletes választás lehet a kertedbe. Az ültetése során fontos figyelembe venni a megfelelő helyet. Szereti a napos vagy félárnyékos területeket, így válassz ki egy olyan helyet, ahol elegendő fényt kap. Én azt ajánlom, hogy tápanyagban gazdag talajba ültesd el, mivel ez segíti elő a növekedését.
Az átültetés is egyszerű folyamat; ha úgy érzed, hogy a növény túlnőtte magát vagy nem fejlődik jól, akkor érdemes áthelyezni. A legjobb időpont erre tavasszal van. Ügyelj arra, hogy óvatosan bánj vele – próbáld meg minél több gyökérzetet megtartani az áthelyezett növénynél.
Tudd meg hogyan kell szaporítani az Évelő tollborzfűt!
A szaporítás legegyszerűbb módja a vegetatív szaporítás; ezt általában osztással végezzük el tavasszal vagy ősszel. Válaszd le a felnőtt növényről néhány egészséges részt és ültesd el őket külön-külön edényekbe vagy közvetlenül a kertbe.
Ezen kívül magról is szaporítható; azonban ez hosszabb időt vehet igénybe ahhoz képest mint amikor osztod az anyanövényt. Ha már van pár palántád és szeretnéd bőségesen ellátni magadat ezzel csodaszép növénnyel, érdemes kísérletezni mindkét módszerrel!
A legfontosabb alapszabályok: Kártevők és betegségek kezelése
Bármilyen meglepően hangzik is, de még az Évelő tollborzfű-nek is vannak kártevők! A leggyakoribbak közé tartozik például a levéltetvek és pajzsférgek. Ezek ellen én szerintem természetes rovarölőt használj – például neem olajat –, ami hatékonyan távol tartja őket anélkül hogy károsítaná környezeted.
Ami pedig a betegségeket illeti: ritka esetben gombás fertőzés léphet fel rajta. Ilyenkor ügyelj arra, hogy ne öntözd túl! A levelek sárgulása jelezheti ezt; ha tapasztalsz ilyet rajta, javaslom vágd le az érintett részeket és javítsd fel talajad drainage-ét!
Igyekezz figyelni: Metszés technikák és gyakori hibák
Metszeni igazán fontos része ennek az élénk zöld dísznövénynek gondozásának! Általában évente egyszer szükséges metszést végezni – én azt ajánlom tavaszi időszakra időzíteni ezt! Ekkor eltávolíthatod a száraz leveleket valamint formába hozhatod kedvenceidet.
A metszési technikák között említhetjük például az „alapmetszést”, amely során csak annyi hajtást hagysz meg amennyi szükséges ahhoz hogy újrainduljon fejlődése.
Gyakori hiba viszont amikor túl sokat vágsz vissza belőlük – ez hátráltathatja késlelteti virágzásukat illetve csökkentheti azok szépségét!
Kérdezd csak meg magadtól: vajon te mennyire merész lennél e tekintetben?
Most már tudod milyen alapelvekkel láthatod el saját kis kertecskéd büszkeségét! Az Évelő tollborzfű nemcsak dekorációként funkcionálhat hanem remek beszélgetésindítóként is baráti összejövetelek alkalmával!
Ismerd meg az Évelő tollborzfű növekedési szokását
Az Évelő tollborzfű (Cenchrus alopecuroides) egy gyönyörű, dús növény, ami a kertek éke lehet. Növekedése során jellemzően 60-90 cm magasra nő, és széles, lágy levelei miatt valóban figyelemfelkeltő látványt nyújt. A növény kifejezetten terjedelmes formát ölt: a tövekből új hajtások fejlődnek ki, így könnyen elérheti a 1 méter átmérőt is. Az érési időszaka általában késő nyáron kezdődik és őszig tart; ilyenkor virágzik is – ez különösen vonzóvá teszi.
Tudd meg, hogy kell kezelni az Évelő tollborzfű stressztűrési képességét
Ami engem igazán lenyűgöz ebben a növényben, az a stressztűrési képessége. Az Évelő tollborzfű meglehetősen jól bírja a szárazabb körülményeket is! Ha például nem tudod mindig biztosítani számára az állandó vízellátást, ne aggódj: ez a fűféle képes alkalmazkodni ehhez. Persze én azt ajánlom, hogy ha teheted, tartsd szem előtt az öntözést főleg forró napokon.
Hogyan kell elhelyezni az Évelő tollborzfű-t a kertben?
A megfelelő hely kiválasztása kulcsfontosságú ahhoz, hogy ezt a csodás növényt sikeresen neveld. Az Évelő tollborzfű napfénykedvelő fajta; ideális esetben napi legalább 6 órányi közvetlen napsütésre van szüksége ahhoz, hogy egészségesen fejlődjenek. Képzeld el csak: milyen szuper lenne egy napos sarkot kialakítani neki?
Ha több darabot ültetsz egymás mellé vagy mögé – mondjuk egy változatos évelők között –, akkor igazi természetes hatást érhetsz el! De vigyázz arra is: hagyj elegendően helyet nekik nőni!
A klimatikus alkalmazkodóképesség alapszabályai az Évelő tollborzfű esetében
Ez a fajtájú füzérfajta nemcsak hazánkban népszerű; más klímákban is jól teljesít! Mivel viszonylag ellenálló különféle időjárási viszonyokkal szemben – legyen szó akár hőségből vagy hidegből –, úgy gondolom remek választás lehet minden kertész számára.
Ne feledd azonban azt sem: bár nagyon rugalmasan alkalmazkodik különféle környezetekhez és talajtípusokhoz (például homokos vagy agyagos talaj), azért mégis fontos figyelmet fordítani rá! Tedd próbára magad ezzel kapcsolatban!
Kíváncsi vagy már arra hogyan varázsolhatnád otthonodba ezt csodálatos növényt?
Ismerd meg az Évelő tollborzfűt: fényigény és hőmérsékleti követelmények
Az Évelő tollborzfű (Cenchrus alopecuroides) egy igazán lenyűgöző növény, amely a kerted díszítésére kiválóan alkalmas. Az én tapasztalataim alapján ez a fűfajta napos helyeken érzi magát a legjobban. Mivel melegkedvelő növényről van szó, úgy gondolom, hogy legalább napi 6-8 órányi közvetlen napfényt igényel ahhoz, hogy egészségesen fejlődjön.
A hőmérsékleti követelményeit tekintve az Évelő tollborzfű jól bírja a forró nyári hónapokat is. A mínusz 15 °C-ot elviseli, de ha tartós hidegre számítasz, érdemes védeni őket takarással vagy más módszerekkel.
Hogyan kell nevelni az Évelő tollborzfű gyökérzetét?
A gyökérzete szálas, ami azt jelenti, hogy mélyre hatoló gyökerekkel rendelkezik. Ez segíti abban, hogy vízhez jusson még szárazabb időszakokban is. Ha szeretnéd biztosítani ennek a csodás növénynek az optimális körülményeket, akkor ajánlom neked a jó vízelvezetésű talajt – így elkerülheted a gyökerek rothadását.
Tudd meg, hogyan kell magvetést végezni és előkészíteni!
Az Évelő tollborzfű magjait tavasszal javasolt vetni. Előkészítésként fontos alaposan fellazítani a talajt és eltávolítani minden gyomnövényt. A magokat kb. 1 cm mélyre érdemes ültetni; ezt könnyen megteheted egy kis ásóval vagy akár csak kézzel is!
Amikor elkezdődött a vetési időszakod – tudtad-e? –, érdemes figyelmet fordítani arra is, hogy milyen környezetben történik mindez! Meleg és nedves környezet ideális számukra; ezért szórj rájuk egy kis vizet rögtön utána!
Itt van néhány tipp: Így szedd be az Évelő tollborzfű magját!
Ha már sikerült kifejlődnie neki (kb. 10-14 hét alatt), jöhet a magok begyűjtése. Amikor látod rajta, hogy kezd elszíneződgetni és morzsolódik – itt az idő! Ne feledd azonban: várd meg míg teljesen száraz lesz mielott leszednéd!
Feldolgozáskor tisztítsd meg őket alaposan; én azt ajánlom neked is próbáld ki ezt otthon! Kicsit macerás lehet elsőre de megtérül majd!
Tudd meg miért olyan fontos csírázási idő!
A csírázási idő általában 7-14 nap között mozog megfelelő feltételek mellett – tehát ne aggódj ha nem látszik semmi pár napon belül! Fontos ügyelned arra is,hogy elegendően meleg legyen (20–25 °C). Tartsd szem előtt: minél melegebb van annál gyorsabban nőnek!
Mag tárolása során ügyelj rá,hogy sötét , száraz helyen tartsd őket maximum két évig használható állapotban maradnak.
Tudtad-e valaha mennyire izgalmas lehet saját füzérek termesztése? Próbáld ki te is bátran ezt élvezetes folyamatot!
Évelő tollborzfű (Cenchrus alopecuroides) témában.