A csicseriborsónál különösen izgalmas volt számomra figyelni a növekedését. Amikor tavasszal elültettem őket, alig vártam, hogy kibújjanak a földből. Az első hajtások megjelenésekor éreztem azt az örömöt, amit csak saját termesztésű zöldségek adhatnak! Különösen büszke voltam arra is, hogy sikerült ellenállnia az aszályos időszakoknak; ez megerősítette bennem azt az érzést, hogy jó döntést hoztam ezzel a növénnyel.
Ismerd meg a Csicseriborsó fajtáit és azok jellemzőit
A csicseriborsó (Cicer arietinum) egy rendkívül tápláló hüvelyes növény, amely az utóbbi években egyre népszerűbbé vált a kertekben. Két fő típusa van: a kabuli és a desi csicseriborsó. A kabuli típus nagyobb szemű, világosabb színű, míg a desi kisebb és sötétebb árnyalatú. Én azt ajánlom, hogy ha ízletesebb és krémesebb állagú csicseriborsót szeretnél, válaszd a kabulit; viszont ha gazdagabb ízeket keresel, akkor érdemes kipróbálni a desit.
Tudd meg, hogy kell gondozni a csicseriborsót
A csicseriborsónak meleg időjárásra van szüksége ahhoz, hogy jól fejlődjön. Az optimális hőmérséklet 20-30 °C között mozog. Fontos számunkra az is, hogy megfelelően előkészítsük a talajt: laza szerkezetű legyen jó vízelvezetéssel. Én szerintem érdemes komposztot keverni hozzá ültetés előtt.
Az öntözést illetően figyelj arra, hogy ne áraszd el! A túl sok víz gyökérrothadást okozhat; inkább heti egyszer alaposan locsold meg őket.
Hogyan kell teleltetni a csicseriborsót?
Ha hidegebb területen kertészkedsz vagy télen is szeretnéd élvezni ezt az egészséges növényt, fontos tudnod néhány dolgot arról hogyan lehet teleltetni őket. Általában nem igényelnek különösebb védelmet – azonban én azt ajánlom neked, hogy takard be mulccsal vagy levelekkel az ültetett területet télen. Ez segít védeni őket az extrém hidegtől.
A csicseriborsó öntözési módszereinek alapszabályai
Az egyik legjobb módszer az öntözésére csepegtetős öntözőrendszer használata lehet. Így biztosíthatod számára azt az egyenletes nedvességet amit igényel anélkül,hogy túllocsolnád.Ezen kívül figyelj arra is,hogy kora reggel vagy késő délután végezd el ezt,a párolgás minimalizálása érdekében.A kérdés csak annyi: vajon te mikor locsolsz?
Érdemes említést tenni arról is,hogy esős időszakban elegendő természetes vízből fedezni fogja magát,de száraz nyarak esetén hajlamos lesz kiszáradni!
Így tartsd karban talajtakarítás során
A talajtakarítás, mint például mulcsozás nagyon hasznos technika lehet – ezáltal nemcsak gátolhatod gyomok növekedését hanem megtarthatod benne nedvességet is.Egy réteg körülbelül 5 cm vastagon tökéletes választás! Emellett én úgy gondolom,hogy zöldtrágya alkalmazása – mint például mustárfélék vetése – szintén remek módja annak,hogy javítsuk talajunk minőségét.
Képzeled el milyen jó érzés lenne saját termesztésű friss zöldségekből készíteni finomságokat? Ha mindezeket betartod,könnyen sikerrel járhatsz!
Ismerd meg a csicseriborsót: ültetés és szaporítás
A csicseriborsó (Cicer arietinum) egy rendkívül tápláló hüvelyes növény, amely nemcsak finom, hanem egészséges is. Én szerintem az ültetése viszonylag egyszerű, ha betartod a megfelelő lépéseket. A legjobb időpont az ültetésre tavasszal van, amikor a talaj hőmérséklete eléri a 10-15 °C-ot. A csicseriborsónak napos helyre van szüksége, és jól áteresztő talajt igényel.
Az ültetéshez válassz ki egy olyan területet, ahol korábban nem voltak hüvelyesek; ez segít megelőzni a betegségeket. Az én tapasztalataim szerint érdemes előzőleg komposztálni vagy trágyázni is a földet. A magokat 5-7 cm mélyen ültesd el kb. 30 cm távolságra egymástól.
Tudd meg, hogy kell átültetni és szaporítani
Ha már vannak csicseriborsó palántáid, akkor jöhet az átültetés. Ezt általában akkor végzem el, amikor már legalább két-három levelet fejlesztett ki a növény. Figyelj arra, hogy ne sértsd meg gyökereit! Az átültetések során mindig ügyelj arra is, hogy elegendő tápanyagot biztosíts számukra.
A szaporítás legegyszerűbb módja magról történik; de tudtad-e azt is, hogy gyökérdugványokkal is lehet próbálkozni? Bár ritkább módszernek számít ez utóbbi.
A csicseriborsó oltásának alapszabályai
Bár nem mindenki használja ezt a technikát otthonosan termesztett csicseriborsónál, az oltás néha hasznos lehet bizonyos fajták esetében különösen ellenállósági tulajdonságok miatt. Oltalmazhatod például más hüvelyesekkel kombinálva őket – így erősítheted mindkét növényt.
Én azt ajánlom neked: ha még sosem oltottál növényt korábban, először kísérletezz kisebb mennyiséggel!
Ilyen kártevők fenyegetik termésedet!
Sajnos mint sok más zöldségféle esetében itt is találkozhatsz kártevőkkel! Leggyakoribb ellenségeid közé tartoznak például:
1. **Csiga** – Ezek kis állatok gyorsan képesek tönkretenni friss hajtásaikat.
Védekezési tippek: Készíthetsz házi készítésű rétegeket sóval vagy tojáshéjjal körülöttük.
2. **Levélatkák** – Ezek apró rovarok elszínezik leveleidet.
Itt érdemes biológiai védekezést alkalmaznod ragadozó atkák bevezetésével!
3. **Fúróhernyók** – Ezek rágják át gyökereiket belülről.
Ajánlott rendszeresen ellenőrizzük őket!
Képzelj csak el egy gazdag termést… De ehhez fontos figyelmet fordítani ezekre az apróságokra!
A gyakori betegségek és védekezésük
A csicseriborsót érintő leggyakoribb betegségek között szerepelnek:
1. **Fusarium hervadás**
Ez gombás fertőzés következtében alakulhat ki nedves környezetben.
Én úgy gondolom fontos lenne rotációs vetést alkalmaznod!
3. **Pythium rothadás**
Hasonlóan káros hatással bírhatnak magas páratartalom mellett.
Ezek megelőzésére célszerű jó vízelvezetésű talajt választani és kerülni a túlöntözést!
Metszési időszak és technikák: Tudd meg hogyan!
Bár sokan nem metszik rendszeresen ezt a növényt (hiszen főként önállóan fejlődnek), de néha érdemes eltávolítani az elszíneződött leveleket vagy száraz részeket nyáron – ezzel serkenthetjük új hajtások fejlődését!
Metszeni azonban inkább csak abban az esetben indokoltam látom ,ha sűrített formában nőtt fel pl.: sorba telepítve lett !
Én azt ajánlom neked figyeld meg mindig milyen irányból nőnek azok ágacskái s ennek függvényében dönts arról mit hagysz ott illetve mit vágjál le!
Gyakori metszési hibák közé tartozik például:
– Ha túlságosan visszametszed őket
– Nem hagysz elegendően zöld részt
Ezért nagyon fontos tisztában lenni vele mikor melyiket kell levágni ahhoz,hogy egészséges maradjon !
Ismerd meg a csicseriborsó növekedési szokásait
A csicseriborsó (Cicer arietinum) egy különleges növény, amely nemcsak tápláló, hanem viszonylag könnyen nevelhető is. A csicseriborsó általában 30-70 cm magasra nő, és az érés során a levelei összetett szerkezetűek. Én szerintem ez a növény nagyon érdekes, mert a gyökérzete mélyre hatol, ezzel segítve a vízfelvételt szárazabb időszakokban.
A csicseriborsónak van egy sajátos növekedési ciklusa: általában 90-100 nap alatt érik be. Ezért fontos figyelni arra, hogy mikor ülteted el! A tavaszi fagyok elmúltával érdemes kezdeni az ültetést; én azt ajánlom, hogy május elején kezdj neki.
Tudd meg, hogy kell stressztűrő csicseriborsót nevelni
A stressztűrési képesség tekintetében a csicseriborsó valóban kiemelkedik más hüvelyesek közül. Képes ellenállni az aszálynak és kedvezőtlen talajviszonyoknak is. Az ilyen környezetben történő termesztés azonban némi odafigyelést igényel; például jó mulcsozással segítheted elő a talaj nedvességének megtartását.
Érdemes elgondolkodnod azon is: milyen módszerekkel tudod még jobban támogatni ezt a bátor kis növényt? Én úgy gondolom, hogy ha megfelelő öntözést biztosítasz számára – főleg virágzás idején –, akkor sokkal gazdagabb terméseket érhetsz el.
A csicseriborsó helyigénye és elrendezése a kertben
Ha már eldöntötted magadban, hogy szeretnél csicseri borsót termeszteni, fontos tisztázni annak helyigényét is. A legjobban drénezett talajon fejlődik; ezért ügyelj arra is, hogy jól szellőző területet válassz ki számára! Egy sorba kb. 30 cm távolságot javaslok hagyni egymás között – így elegendő helye lesz kiterjesztenie gyökerét.
Hogyan állítsd össze tehát az ágyást? Én azt ajánlom neked: kombináld más hüvelyesekkel vagy zöldségekkel! Például paradicsommal vagy sárgarépával társítva remekül mutatnak együtt!
Ilyen klímán alkalmazkodik legjobban a csicseriborsó
Klimatikus szempontból mondhatjuk róla: meglehetősen rugalmasan alkalmazkodik különféle környezethez. Általában mediterrán éghajlaton érzi magát igazán otthonosan; de én hiszem azt is – tapasztalataim szerint –, hogy hazai viszonyaink között sem okozhat nagyobb problémát neki!
Ha teheted, kerüld el az extrém hideget és párás időt; ezek nem kedveznek ennek a növénynek! Mivel nyári kultúrnövényként tartják számon őt Magyarországon (mivel itt tavasszal ültetik), számolj vele úgyis mint egy hőséget bíró baráttal!
Az alapszabályai amit mindenképp tudnod kell ha csicseri borsót nevelsz:
1. Válaszd ki jól drénezett talajt!
2. Ültess május elején!
3. Tartsd szem előtt az öntözést virágzáskor!
4. Kombináld más zöldségekkel!
Ezek betartása mellett garantáltan sikeres leszel ebben izgalmas kertészeti kalandban!
Ismerd meg a Csicseriborsó hőmérsékleti követelményeit
A csicseriborsó (Cicer arietinum) egy igazán különleges növény, amelyet érdemes közelebbről megismernünk. A csicseriborsónak melegigényes fajta, így a legjobban 20-30 °C közötti hőmérsékleten fejlődik. Én szerintem ez az optimális tartomány biztosítja számára a legjobb termésképességet. Ha ennél alacsonyabb hőmérsékletre számíthatsz, akkor érdemes lehet fóliasátorral védeni őket.
Hogyan kell csicseriborsót nevelni fényigénye alapján?
A csicseriborsónak napfényes helyre van szüksége ahhoz, hogy megfelelően fejlődjön. Legalább napi 6-8 órányi közvetlen napfényt igényel. Az árnyékos területeken nem fog jól teljesíteni; tapasztalataim alapján azt mondhatom, hogy ha kevesebb fényt kapnak, akkor az hozam jelentős mértékben csökkenhet. Gondoltál már arra, hogy esetleg külön napos sarkot alakíts ki nekik?
Tudd meg, hogy kell magvetést és előkészítést végezni!
A magok vetése előtt fontos a talaj megfelelő előkészítése: lazítsd fel és tedd tápanyagban gazdaggá! Ilyenkor javaslom komposzt hozzáadását is – ez mindig segít! A magokat általában április végén vagy május elején célszerű elültetni 5-7 cm mélyre és kb. 30 cm távolságra egymástól.
A gyökérzet típusának ismerete
A csicseriborsó gyökérzete súlyponti gyökérrendszer, ami azt jelenti, hogy mélyen hatol be a földbe keresve a nedvességet és tápanyagokat. Ezért fontos figyelmet fordítani arra is, hogyan öntözöd őket: inkább ritkábban öntözz nagyobb mennyiséggel!
Így szüreteld le a csicseriborsód!
Amikor eljön az időszak (kb. augusztus-szeptember), amikor már szárazak lesznek a hüvelyek – itt az ideje begyűjteni őket! Figyelj oda rájuk; ha túl sokáig hagyod őket kint állni, könnyen széteshetnek! A betakarítás után javaslom a hüvelyek feldolgozását: tiszta vízzel mosd át őket.
A magok tárolása és élettartama
Az összegyűjtött magokat száraz helyen kell tárolnod körülbelül 3-5 évig tarthatók el úgynevezett „ideális” körülmények között – tehát sötétben és alacsony páratartalom mellett maradnak frissek hosszabb ideig.
A csírázási időtartam titkai
A csírázás ideje általában 7-14 nap között mozog attól függően milyen környezetet biztosítottál számukra: optimális hőmérsékleten gyorsabban fognak kibújni! Ha szeretnéd maximalizálni ezt az időtartamot ajánlom figyelmes öntözést – sose engedd kiszáradni!
Mindezek tudatában remélem kedvet kaptál ehhez az ízletes növényhez való ültetéshez! Kíváncsi vagyok te mit gondolsz? Milyen tapasztalatod van eddig ezzel kapcsolatban?
Csicseriborsó (Cicer arietinum) témában.